pühapäev, 24. märts 2013

Heinz Valk


                                              "Ükskord võidame me niikuinii!"

Sünninimega Heinrich Valk, sündinud 7. märtsil 1936 on Eesti kunstnik ja poliitik. Ta on erialalt graafik ja tuntud ka kui karikaturist. Temalt ilmusid mitmes ajalehe Sirp ja Vasar aastalõpunumbris humoorikate allkirjadega šaržid aasta jooksul tähelepanu äratanud kultuuritegelastest.
Ta on tuntud ka raamatute illustratsioonide poolest.

Põhjus miks ma tema valisin on see, et tema on üks Rahvarinde asutajaliikmed, see tähendab ka seda, et ta on tähtis isik Eesti ajaloos. Kõik, kes on aidanud kaasa sellele protsessile, et saavutada oma riik, on minu silmis kõrget austust väärt.

Septembris 1988 toimunud üritusel "Eestimaa laul" ütles ta oma kõne lõpus lause: "Ükskord võidame me niikuinii!". See kujunes populaarseks lööklauseks, mida kasutati paljudes massiüritustel kogu taasiseseisvumise jooksul.

1994-2009 kuulus Valk Keskerakonda.

Tunnustused:
*1998 Valgetähe IV klassi teenetemärk.
*2006 Riigivapi III teenetemärk.
*2009 aasta isa.

Martina


Tõnis Mägi

Tõnis Mägi on end laulnud minu südamesse lauluga "Koit". Igal korral kui ma seda meeliköitvat isamaist pala kuulan, tunnen, kuidas mul ihukarvad püsti tõusevad. Ilmselt juhtub see paljudega.

Tõnis Mägi sündis Tallinnas 18. novembril aastal 1948. Ta on Eesti näitleja, helilooja ja laulja. Ta on pärit muusikute perekonnast ja ka seetõttu huvitus ka tema muusikast üsna varajases eas. Ta kuulus algkoolis juba koori ja esines seal solistina. Õppinud kitarri mängima asendas ta vahel kitarriste ansamblis Juuniorid. Juba noorelt väga andekas. ja alates aastast 1966 mängis ta ansamblis Rütmikud.

Ajateenistuse järel asus ta vokaalsolistiks ansamblis Baltika. Seejärel on ta laulnud ka ansamblites Kärjed, Laine, Ultimat Thule, 777 ja Muusik Seif.

Näitlejana on ta mänginud nimiosa NO99 etenduses "Kuningas Ubu".
Tema laulu "Koit" valis Eesti rahvas otsesaate "Eesti otsib lemmiklaulu" (2009) võitjaks.

Ta on olnud neli korda abielus, ja nendest abieludest sündisid tal tütred Liis Katriin Avandi(1983), Maarja(1992), Liidia (1999) ja Mirt(2004).

Tõnis Mägi on tunnustatud järgmiselt:
* 1999 Valgetähe IV klassi teenetemärk.
* 2005 Eesti muusikaauhind "Panus elutöö eest".
*2010 Riigivapi III klassi teenetemärk.

Minu arvates on see mees väärt mainimist.

Martina

teisipäev, 5. märts 2013

Urmas Alender

Vaid hetk enne kirjutama asumist olin ma täiesti kindel, et tahan teha enda esimese postituse siia Urmas Alendrist.. Nüüd, kuis istun arvuti taga on pea tühi, mida küll kirjutada nii geniaalse muusiku kohta?

Ta on olnud ja on ka praegu üks Eesti väljapaistvaim isiksus. Ta oli võõrvõimu vastu meelestatud Ruja hing. Ta maalis oma mõnusalt sügava häälega kuulajate silmade ette pildi nende endi kurbusest ja rõõmust, sel viisil kujutas ta kogu eesti rahva hingevalu ja avanemise soovi ja tegelikult teeb ta seda siiani. 

Urmas Alender sündis 22. novembril 1953 Tallinnas. Ta kasvas oma kodukohas üles peamiselt üksi, sest praktiliselt ainuke temaealine oli seal ta oma õde. Ta mängis palju üksi ja seetõttu arvas urmas ise, et võib-olla üksiolemise tõttu kujunes temast individualist. Väiksena tuli Urmasel üldiselt palju ette selliseid sündmusi mis muutsid ta mõttemaailma ja vaadet maailmale. Talle meeldis väga mängida püstolitega, aga ei arvanud kunagi, et vägivald on probleemide lahenduseks. 

 V.Randpere: "Urmas oli vahel väga suur kakleja. Ta oli väga lühikese närviga. Oma ümbruskonnas oli ta autoriteet - kambaliider. Väiksemad lapsed vaatasid talle alt üles. Üsna varakult läks ta kaasa flower-power'iga, tal olid pikad juuksed, lillelised alt laienevad püksid. Tal käisid ilusad tüdrukud külas. Me vaatasime, et igavesti kihvt poiss-mängis kitarri ja laulis." 

Umbes seitsmendas klassis hakkas Alender tegema bändi koos oma kõige parema sõbra Tiit Haagmaga. Pundi nimeks sai "Varjud". Tal oli vahepeal ka soov minna näitlejaks, aga loobus sellest ja pühendus vaid "Rujale". Ja isiklikust elust võib-olla veel nii palju, et ta oli abielus, ja tal sündis tütar Yoko.

Ta elus oli palju sekeldusi, ta lahkus Eestist nagu tegid sel ajal ka paljud teised, aga ta tuli tagasi, sest armastas oma riiki.
Urmas Alender: "Kurat, ma armastan seda riiki, midagi pole parata. Ma olen suletud ühiskonna produkt ja ainsaks valguskiireks olid seal vanaema jutud sellest kunagisest oma riigist. Kõik minu mõtted on ikka olnud sellest läbi imbunud. Ja tegelikult on sellel õnnetult pisikesel rahval kogu tunnetus, eneseteadvus ja kunstilooming seotud unistusega oma riigist. Kahjuks näen ma seda juba nagu välisriigi elanik - kaunimana, kui kõik tegelikult on..." 


 Eesti rokimuusika keskne kuju uppus laeval "Estonia" 28. septembril aastal 1994.


 Raske on lahata kellegi sellise elu, kes on tegelikult nii oluline aga samas kelle elus on olnud väga raskeid perioode. Mul lihtsalt ei jätku enesel tema kirjeldamiseks sõnu, nii südamesse on ta läinud. Võib-olla on see mis mõjub tema traagiline surm aga ma olen tegelikult täitsa kindel, et ta on lihtsalt laulnud end minu ja kindlasti ka paljude teiste eestlaste südametesse. Selline mees väärib austust ja minu poolt on see sügavaim. 



Sügavaima austusega, Martina





Mihkel Raud – armastame ja vihkame


Mihkel Raud on eesti laulja, kitarrist, ajakirjanik ja kirjanik.
Raud on mänginud kitarri ansamblites Golem, Metallist, Singer Vinger, Ba-Bach, Merry Christmas Mr. Lawrence ja Lenna.

Tahtsin Rauast kirjutada sel imelihtsal põhjusel, et niipalju kui olen televisiooni vahendusel teda jälginud, tema käitumist, äärmist enesekindlust ja eneseväljendust, hakkas see mulle üha enam huvi pakkuma. Eelkõige just, et kust selline hoiak ja attitude tuleb, mis kujundab inimese selliseks. Või ehk ongi lihtsalt "televisiooni kiht", mida näidata ja eksponeerida rahvale, jah, ilmselt see küsimus jääbki vaid minu mõtetesse ja võib olla ka kellegi teise mõtetesse veel kummitama. 
Ilmselge on see, et tema tausta vikist uurides, ma selle vastust ei saa aga põnev on ikka.
Silma hakkas just see, et laulja, kitarrist ja hetkel žüriiliige ja kriitik on vast see, millega teda kõige enam seostame, ajakirjanik ja kirjanik mitte vast nii väga aga arvestades perekondlikku tausta, täiesti mõistetav ja lausa igati soosiv.
Lisaks on Raud kätt proovinud ka televisioonis:
juhtinud koos Tuuli Kochiga TV3-s saadet "Koosolek", mis lõpetati 2005. aastal. 
Lapsena mängis Raud filmides "Keskpäev" (1981) ja " Nukitsamees" (1981).

Ta on üks kohtunikest saates "Eesti talent".
Ta on telekonkursi "Eesti otsib superstaari" üks kolmest kohtunikust ja on juhtinud telesaatesarja "7 vaprat" (ETV).
Ta oli TV3 neljapäevaõhtuse jutusaate "Värske Ekspress" saatejuht alates 2008. aasta septembrist kaks hooaega. Saates intervjueeris ta värske Eesti Ekspressi juhtlugude kangelasi ja kuumade teemadega seotud külalisi. 2010. aasta septembrist alates on ta samal kanalil saate "Kolmeraudne" saatejuht.
Olen isegi mõnd saadet jäginud ja pean mainima, et saatejuhi rollis jätab ta jällegi hoopis teise mulje, kui oleme nüüd näiteks harjunud teda nägema kohtumõistjana värskete staarihakatiste üle, eks see vast ongi nii, et igal teemantil mitu kanti.
Igal juhul usun ja loodan, et Mihkel särab meie mõtetes, kultuuri-ja meediamaastikul veel pikalt!

Päikest
Kim

Rokkstaar Tanel Padar.

Faktid elust:


*Sündinud 27. oktoober 1980.
*Lõi ansambli "Speed free". (Kõik Speed Free lood kirjutas Tanel ise.)
 *Aastal 1999 võitis ta noorte lauljate konkursi "Kaks takti ette".
*Aastal 2000 osales ta taustalauljana Eda-Ines Etti Eurovisiooni-laulus "Once in a Lifetime".
*Aastal 2001 võitis Tanel Padar koos Dave Bentoniga lauluga "Everybody" Eurovisiooni lauluvõistluse.
*Aastal 2003 lõi ta ansambli "The Sun".
*Ta kukkus 1997. aasta suvel 17-aastasena Haljala keskkoolist välja, samal aastal kui tema õde Gerli selle lõpetas.
*Tal oli suhe Eda-Ines Ettiga.
*Aastal 2003 abiellus ta endise modelli Katarina Kaldaga, kellel on eelnevast kooselust poeg Andrei. Abielu lahutati 12. juunil 2007.


Minu arvamus:

Minu arvates on Tanel Padar üks ääretult tegus meesterahvas oma algusaastatest peale olnud. Ise küll tema esimest ansamblit ei mäleta, kuid The Sun on küll edukas ning pretensioone pole. Alates väikestest lastest kuni vanade inimesteni, kõik teavad teda ning kuulavad. Kuigi eks Tal ole ka halbu külgi, mis mingil määral kuuluvad Ta imago juurde nagu purjutamine, pidutsemine, seadusega pahuksisse sattumine. Endal ei ole vast pea ühtegi halba sõna öelda. Loodan, et The Sun tegutseb veel kaua ja Tanel Padarist kuuleme me veel pikka aega.
Respekt, mis muud!

Austusega,
Kamme.